Cienkie ciasto na pizze – sprawdzony przepis!

Masz ochotę na pyszną cieniutką pizzę? Naszym zdaniem taka cienka jest właśnie najsmaczniejsza a to jest najlepszy przepis na cienkie ciasto na pizze!

Dlaczego akurat cienkie ciasto?

Powodów, dla których uważamy, że cienkie ciasto jest najlepszym rozwiązaniem w dziedzinie domowego wyrobu pizzy jest kilka najważniejsze z nich to, że chyba właśnie ona jest najbliższa włoskim oryginałom z początku historii tego wspaniałego przysmaku. Dodatkowo zaleta cienkiej pizzy polega na harmonii między składnikami a ciastem, wtedy, gdy jest ono cienkie nie przytłacza swoim smakiem składników i faktycznie czuć, co jemy. Ważne jest to szczególnie jak stosujemy składniki wysokiej, jakości, w końcu warto żeby w pizzy było czuć coś więcej niż tylko smak ciasta.

Co nam potrzeba żeby zrobić cienkie ciasto na pizze:

 • Mąka z pszenicy wysokiej, jakości (tortowa, luksusowa itp. – 1 kg)
 • Ciepła woda
 • Drożdże (1 opakowanie)
 • Oliwa z oliwek
 • Sól
 • Cukier

Jak robimy cienkie ciasto na pizze?

 1. Przyjmijmy, że chcemy zrobić dwie pizze całkiem sporych rozmiarów i na taką ich ilość podajemy proporcje składników. Do naczynia, w którym będziemy wyrabiać ciasto wsypujemy pół kilograma mąki, dodajemy pół kostki drożdży, wlewamy stołową łyżkę oliwy. Następnie dosypujemy łyżkę stołową cukru (można posypać nią bezpośrednio drożdże – dostają wtedy momentalnie odpowiednią ilość pożywki ;) ) i dwie szczypty soli.
 2. Do tak przygotowanych suchych składników wlewamy jedną szklankę ciepłej wody. Zaczynamy wyrabiać rękami ciasto. W miarę potrzeby dodajemy więcej wody (ja przeważnie poprzestaje na maksymalnie 1,5 szklanki). Ciasto wyrabiamy aż będzie widoczna jego jednolita struktura (od rąk zaczyna ono dosyć szybko odchodzić, więc nie to tutaj jest wyznacznikiem) całość trwa około 5-10 minut (zależy, jaką kto ma wprawę w wyrabianiu ciasta :) ).

  cienkie ciasto na pizze

  Wyrobione cienkie ciasto na pizze – gotowe do wyrośnięcia.

 3. Kolejnym etapem jest pozwolenie na odpoczynek ciasta, czyli po prostu czekamy aż drożdże zrobią swoje i ciasto wyrośnie. Garnek przykrywamy czystą ściereczką, która pozwoli na cyrkulację powietrza i zostawiamy ciasto w ciepłym miejscu na około 30 minut. Nie trzeba pozwalać mu rosnąć dłużej w końcu zależy nam żeby było ono cienkie. Ciasto dzielimy na dwie porcje (chyba, że ktoś ma piekarnik wielkości stołu do ping-ponga;) ) ponownie je zagniatamy.
 4. Robimy placek (żeby się nie lepił do stolnicy – ja robię na zwykłym kuchennym stole wyszorowanym do czysta) obsypujemy go mąką. Wałkujemy na pożądaną przez nas grubość (im cienka tym lepsza), studenci zamiast wałka kuchennego mogą użyć butelki po piwie ;). Kształt placka według waszego uznania – ja to robię tak, że jak piekę cienką pizzę dla siebie lub swoich najbliższych znajomych to robię prostokąt. Natomiast jak wpadnie jakaś ładna dziewczyna to jest wtedy jak we włoskiej pizzerii i pizza musi być okrągła :).
cienka pizza przepis

Gotowe rozwałkowane i uformowane ciasto, posmarowane sosem pomidorowym – jak widać nie wyszedł ani prostokąt ani okrąg ;)

Co z resztą ciasta?

Jeżeli nie mamy ochoty na tak dużą porcję ciasta na cienką pizzę to spokojnie można problem rozwiązać tak, że resztę ciasta owijamy folią spożywczą i myk do lodówki. Będzie jak znalazł na następną pizzę lub jakiej inne pizzopodobne twory :).

gotowa pizza na cienkim ciescie

Gotowa pizza jest naprawdę cieniutka, pachnąca, chrupiąca i bardzo smaczna :).

Smacznego i pamiętajcie cienka pizza rządzi!

 

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj