Pizza na cienkim cieście – dobry przepis.

Miłośnicy pizzy dzielą się na dwie kategorie. Na tych którzy nie wyobrażają sobie pizzy na innym cieście niż grubym i puszystym. Do drugiej grupy należą z kolej zwolennicy ciasta cienkiego jak kartka papieru, no może trochę przesadziłem – niech będzie że cienkiego jak karton ;). Dzisiaj coś dla tych drugich – czyli piszemy o pizzy na cienkim cieście.

Jak zrobić pizze na cienkim cieście?

W pizzy na cienkim cieście najważniejsze jest dobre ciasto. Musi mieć ono odpowiednią sztywność żeby utrzymać składniki, jednocześnie musi być odpowiednio miękkie aby było smaczne. Dobrze jeszcze żeby jego brzegi piekły się tak aby były chrupiące. Nie do wykonania w domu? Nieprawda z naszym przepisem i poradami na pewno się uda, zaczynamy!

Składniki na ciasto:

  • Mąka pszenna (najlepiej  typ 550 we Włoszech nazywany 00 – taka mąka będzie najlepsza na pizze na cienkim spodzie) – potrzebujemy jej około 0,5 kg
  • Letnia przegotowana woda – 1 szklanka
  • Drożdże – 0,5 dag
  • Oliwa z oliwek (najlepiej z pierwszego tłoczenia, można zastąpić olejem rzepakowym)
  • Cukier – jedna łyżka stołowa
  • Sól.

Drożdże kruszymy i rozpuszczamy w letniej wodzie z dodatkiem cukru, odstawiamy w ciepłe miejsce na 10 minut. Następnie za pomocą sitka przesiewamy mąkę i mieszamy.

Do powstającego ciasta dodajemy szczyptę soli i dwie łyżki stołowe oliwy. Następnie ciasto na pizze wyrabiamy aż będzie całkowicie odchodzić od rąk.

Z wyrobionego ciasta formujemy kule, którą nacieramy oliwą z oliwek i zostawiamy w misce do wyrośnięcia pod przykryciem. Ciasto powinno wyrastać około 30 minut.

Na stolnicy lub czystym blacie kuchennym rozsypujemy mąkę (ten sam typ jaki użyliśmy do wyrabiania ciasta). Dzielimy ciasto na porcje (ja to robię na oko) i ręcznie formujemy okrągłe placki pizzy grubości około 1 centymetra lub nawet cieńsze. Następnie zawijamy brzegi pizzy (niekonieczne – jak kto woli). Z podanych ilości składników wychodzą około 2-3 placki w zależności od ich wielkości. Jeżeli nie radzimy sobie ręcznie można pomóc sobie wałkiem kuchennym lub czystą butelką.

pizza na cienkim cieście

Jedna z naszych ostatnich pizz na cienkim cieście, nie zawijaliśmy nawet jej brzegów – jak ma być cienko to na całego ;).

Co dalej? Czyli z czym dzisiaj jemy pizze.

Dobór składników do naszej pizzy na cienkim cieście jest w zasadzie dowolny. Niemniej jednak polecam spróbować następującego połączenia: sos pomidorowy do posmarowania placków pizzy, szynka parmeńska (lub tańsze odpowiedniki), pomidorki koktajlowe, mozarella z kulki (najlepiej ją porwać ręcznie). Po upieczeniu na pizze rzucamy kilka listków bazylii i delikatnie skrapiamy oliwą – smak jest rewelacyjny! Smacznego :).

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj